Rozstanie z rodzicami i pierwsze dni w przedszkolu dla małego dziecka jest zazwyczaj trudnym przeżyciem. Nie można się temu dziwić, ponieważ to wielka zmiana w życiu dziecka: pojawia się nowy rozkład dnia, nowe aktywności, osoby i otoczenie. Wszystkim tym doświadczeniom musi stawić czoła 2-4 latek, często nieprzystosowany do funkcjonowania w grupie. Odpowiednie przygotowanie dziecka do nowej sytuacji jest niezwykle ważne dla jego poczucia bezpieczeństwa oraz stabilności.
Dzieci zaczynające funkcjonować w nowym środowisku, z którym nie zdążyły się jeszcze zintegrować, cierpią, czują się porzucone, trudno im się rozstać z rodzicami.
Zajęcia adaptacyjne w znacznym stopniu ułatwiają dziecku przystosowanie się do warunków przedszkolnych, pozwalają zintegrować z rówieśnikami, dają czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków, są również wspaniałą zabawą.
W obecności rodziców dziecko poznaje przedszkole, uczy się kontaktów społecznych, poznaje piosenki i rymowanki, doskonali poczucie rytmu, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą i dużą, poznaje różne techniki plastyczne, usprawnia aparat artykulacyjny oraz uczestniczy w doświadczeniach przyrodniczych. Dzięki łagodnej adaptacji czuje się w przedszkolu dobrze i bezpiecznie, chętnie do niego przychodzi.
Dodatkowo dziecko uczy się codziennych rytuałów związanych z codziennym pobytem w przedszkolu: korzystanie z szatni; przywitanie i pożegnanie; przygotowanie do posiłku i jedzenie przy stoliku.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przygotować swoje dziecko do przedszkola. Nie tylko naszego!